top of page
  • Writer's pictureSveikatos Garantas

Gegužės 17 d. Pasaulinė hipertenzijos diena

Ar žinote savo kraujospūdžio rodmenis? 


Gegužės 17-oji – Pasaulinė hipertenzijos diena. Šiandien itin stengiamasi atkreipti visuomenės dėmesį į  grėsmingas bei ilgalaikes šios ligos sukeliamas pasekmes sveikatai, gyventojai raginami pasitikrinti savo arterinį kraujo spaudimą bei  supažindinami su įvairiomis prevencijos priemonių galimybėmis.


Lėtinės neinfekcinės ligos lemia du trečdalius visų mirčių pasaulyje, o širdies ir kraujagyslių ligos yra pagrindinė mirties priežastis tarp visų lėtinių neinfekcinių ligų. Hipertenzija – svarbiausias pastarųjų ligų išsivystymo rizikos veiksnys. 


Arterinė hipertenzija (AH) – arba padidėjęs kraujospūdis, ypač dažna liga ir Lietuvoje. Ji diagnozuojama tuomet, kai sistolinis kraujo spaudimas yra didesnis nei 140 ml Hg arba diastolinis kraujo spaudimas kilstelėjęs virš 90 ml Hg ribos. Išties dažnam sergančiajam gali būti padidėjęs tiek sistolinis, tiek ir diastolinis kraujo spaudimas. 


Hipertenziją gali sukelti padidėjęs cholesterolio kiekis, mažas fizinis aktyvumas, antsvoris, žalingi įpročiai, paveldimumas sirgti širdies ir kraujagyslių ligomis ir kt..

Negydoma AH kenkia smulkiųjų kraujagyslių funkcionalumui, kas palaipsniui sukelia inkstų veiklos pablogėjimą. Dėl nuolat aukšto kraujospūdžio storėja širdies raumuo, išauga širdies nepakankamumo, miokardo infarkto, insulto bei inkstų ligų rizika. 


Kraujospūdis gali pakilti ir dėl emocinės įtampos. Tačiau jei ne vieną kartą  pamatuotas ramybės būsenoje arterinis kraujo spaudimas vis tik viršija normas, rekomenduojama kreiptis į gydytoją. Taip pat į kardiologą turėtų kreiptis ir aukštą kraujospūdį turintys pacientai, kurie nejaučia išskirtinių simptomų. Tyliąja žudike vadinama klastingoji hipertenzija juntamus simptomus gali sukelti vėliau, kai liga jau komplikuojasi.   


Mūsų klinikos kardiologas konsultuoja, diagnozuoja, atlieka būtinus tyrimus ir gydo įvairias širdies ir kraujagyslių ligas: hipertenziją, širdies ritmo sutrikimus, širdies nepakankamumą, išeminę širdies ligą ir kt. 


„Sveikatos garante“ atliekama:

  • veloergometrija (širdies krūvio testas);

  • širdies echoskopija su doplerizacija;

  • elektrokardiograma; 

  • stebėsena Holterio monitoriumi bei įvairūs kraujo tyrimai.


Mielieji, būkime atsakingi už savo sveikatą! Matuokime arterinį kraujo spaudimą (AKS) ir rekomenduokite tai daryti artimiesiems.1 peržiūra0 komentarų

Comentários


bottom of page