top of page
  • Writer's pictureSveikatos Garantas

Spalio 29 d. Pasaulinė kovos su insultu diena

Šiandien – ypač svarbi diena. Spalio 29-ąją pasaulyje minima kovos su insultu diena.


Šios dienos tikslas – didinti visuomenės informuotumą apie insulto rizikos veiksnius, veikimo būdus, pajutus pirmuosius ligos simptomus, bei apie laiku suteikiamos medicininės pagalbos svarbą, gydymo ir reabilitacijos galimybes.


Tiesiog nedaugžodžiaujant: statistika – negailestinga, skaičiai – liūdinantys, mirtingumas – didžiulis. Europoje širdies ir kraujagyslių ligos (ŠKL) yra pagrindinė tiek moterų, tiek ir vyrų mirties priežastis. Susimąstykime!

Skaudina tai, jog Lietuva yra viena iš išsiskiriančių didele gyventojų rizika sirgti ar net mirti nuo insulto valstybių, deja, ir pirmaujanti Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) sudarytame šalių, turinčių aukštus sergamumo ŠKL rodiklius, sąraše.


Siekiant mažinti sergamumą bei mirtingumą, būtina atlikti tinkamą informacijos apie insulto rizikas sklaidą, privalu imtis efektyvių profilaktikos priemonių bei nuolat atnaujinant žinias supažindinti visuomenę ne tik su gydymo galimybėmis, bet ir su ligos kontrolės ar įvairių metodų taikymo galimumu.


Įsidėmėkite pirmuosius insulto požymius: staiga persikreipia vienos pusės veidas, nutirpsta viena ranka ar koja, sutrinka kalba. Gali sutrikti ir regėjimas, imti pykinti, stipriai skaudėti galvą.


Jei esate šalia žmogaus, kuriam pasireiškė šie požymiai, padėkite jam atsigulti, pamažu kilstelėkite galvą nuo lygaus paviršiaus maždaug 30 laipsnių kampu, atpalaiduokite nuo itin varžančių drabužių ir nepalikite jo vieno. Ligoniui vemiant ar prarandant sąmonę, pasukite jį ant šono, esant būtinybei, atlikite dirbtinį gaivinimą.


Atpažinus pagrindinius ligos požymius ir norint išvengti skaudžių pasekmių, kuo skubiau kvieskite greitąją medicinos pagalbą - delsiant galvos smegenys pažeidžiamos vis labiau. Svarbi kiekviena minutė!


Tad plėskime žinias apie insulto rizikos veiksnius, jų kontrolės galimybes, domėkimės, kas galėtų geriau užtikrinti insulto profilaktiką, skatinkime tai daryti kitus, nelikime abejingi!


Jei norite sužinoti savo sveikatos būklę, atvykite į kliniką „Sveikatos garantas“. Gydytojas kardiologas Jus konsultuos, atliks būtinus tyrimus, skirs tinkamą gydymą.


„Sveikatos garante“ atliekama:

  • elektrokardiograma;

  • veloergometrija (širdies krūvio testas);

  • širdies echoskopija su doplerizacija;

  • stebėsena Holterio monitoriumi bei įvairūs kraujo tyrimai.


20 peržiūrų0 komentarų

Kommentare


bottom of page